Wino jest bardzo eleganckim trunkiem, który pasuje do wielu potraw. Każdy gatunek może wydobywa głębie smaku danego dania. Na rynku znaleźć można wiele interesujących propozycji win, jednak nie każdy z nich zasługuje na naszą uwagę. Blog o winie zawiera wiele ważnych informacji, które o tym napoju alkoholowym warto wiedzieć.

Jak odpowiednio nalać wino

Wino powinna być wlane do kieliszka, jednak nie w dużej ilości. Powinno ono zapełniać mniej więcej jedną trzecią całego kieliszka. Butelka zaraz po nalaniu powinna zostać odstawiona w chłodniejsze miejsce, by zachowała wszystkie właściwości. Gdy pijemy białe wino, bez problemu możemy je włożyć do lodu. Wówczas wino trzeba wlewać częściej, niż wtedy, gdy nalewa się go więcej, jednak możemy mieć dzięki temu pewność, że jego temperatura stale będzie jak najlepsza.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury

Blog o winie

dostarcza nam wiadomości o tym, jak spożywać ten trunek. Warto również wiedzieć, że kieliszek wypełniony winem należy trzymać za nóżkę. Jest to ważne, ponieważ wino nie ogrzewa się o nasze dłonie i z łatwością możemy ocenić jego barwę, co byłoby utrudnione, gdyby kieliszek był trzymany inaczej.

Kolor wina

Chcąc ocenić kolor, jakie ma pite przez nas wino, należy ułożyć spojrzeć na kieliszek sytuując go na jasnym tle. Może to być jasny obrus. Najlepiej jest to zrobić patrząc na miejscy zetknięcia ze ścianą kieliszka. Odwiedzając blogi o winie dowiemy się, że wino czerwone może mieć fioletową barwę wtedy, gdy jest młode oraz mało utlenione. Gdy jest starsze staje się bardziej czerwone, nawet ceglaste. Dobre wino poznać można również po smugach spływających po ściankach. Gdy są one widoczne oraz grube, to wino jest wówczas wyższej jakości.

Aromat

Podczas degustacji wina ocenia się również aromat, o czym również możemy poczytać na blogach o winie. By zapach wina stał się jeszcze bardziej wyczuwalny, należy zataczać kółka kieliszkiem tak, by napój wirował, wówczas trunek natleni się. Pierwszy zapach jest najważniejszy, już dzięki niemu określić można przeważającą nutę. Czy aromat jest owocowy, kwiatowy lub może beczkowy. By wypróbować jego smak, nie możemy od razy przełykać wina. Najpierw należy nabrać go w usta, później rozprowadzić go po całej jamie ustnej językiem. Wtedy możemy nazwać już wyczuwalny aromat, czy jest to porzeczka, może cytrusy. Czy wino jest lekkie, czy też ciężkie.

Czytaj etykiety

Kolejną ważną kwestią są etykiety. Blog o winie również dostarcza nam informacji o tym, co powinno znaleźć się na takiej etykiecie. Musi to być rocznik, pochodzenie oraz zawartość procentowa alkoholu.