Klasyczne instrumenty akustyczne nadal są wykorzystywane w świecie muzycznym, jednakże coraz więcej artystów, dla urozmaicenia występów, sięga także po ich elektryczne wersje. Skrzypce elektryczne są doskonałym przykładem na taką właśnie praktykę, zwłaszcza w przypadku, gdy używa się ich do teoretycznie niepasujących gatunków muzycznych, takich choćby jak muzyka rockowa. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają, czym się wyróżniają, a także – z uwag na swój charakterystyczny kształt – w jaki sposób działają te skrzypce. Poznajmy też używających ich artystów.

Jak powstały i wyglądają?

Skrzypce elektryczneKlasyczne skrzypce są instrumentem o długiej historii, wykorzystywanym przede wszystkim jako główne źródło melodii w rozmaitych kompozycjach. Mają one szerokie strojenie, a jednocześnie uważane są za jeden z najbardziej romantycznych instrumentów. Od momentu pojawienia się muzyki popularnej realizowane były rozmaite próby dodawania skrzypiec klasycznych do melodii elektrycznych. Z czasem jednak powstały po prostu skrzypce elektryczne (https://riff.net.pl/345-skrzypce) – coś, co jest połączeniem klasyki z nowoczesnością. Przede wszystkim ich cechą charakterystyczną jest praktycznie całkowity brak albo znaczna redukcja pudła rezonansowego. Skrzypce zamiast pudła posiadają tzw. przystawkę, czyli po prostu przetwornik, który zmienia drgania na impulsy elektryczne.

Dźwięk i działanie skrzypiec

Z uwagi na wspominany brak pudła rezonansowego i charakterystyczną budowę dźwięk ze skrzypiec elektrycznych wydawany jest poprzez przetwornik, a następnie prowadzony do wzmacniacza, gdzie przechodzi szereg przeróbek w filtrach oraz procesorach efektów. Efekt końcowy trafia do głośnika, z którego wszyscy mogą słyszeć dźwięk. No właśnie, jaki dźwięk wydają skrzypce elektryczne? Przede wszystkim coś, co można określić jako mariaż akustycznych skrzypiec z gitarą elektryczną, ale również… saksofonem! Co ciekawe, na skrzypcach elektrycznych gra się praktycznie tak samo pod względem techniki jak na klasycznych skrzypcach, pomimo różnic w budowie.

Znani muzycy

Skrzypce elektryczne są doskonale znane w świecie muzycznym. Wśród polskich wykonawców chętnie gra na nich Adam Bałdych, który korzysta także ze skrzypiec akustycznych. Nagrywa on przede wszystkim muzykę jazzową. Z kolei rock progresywny i heavy metal to gatunki muzyczne, do których Michał Jelonek, członek zespołu Hunter, wykorzystuje swoją grę na skrzypcach elektrycznych. Z artystów zagranicznych najbardziej znaną skrzypaczką korzystającą ze skrzypiec elektrycznych jest Vanessa-Mae, grająca zarówno muzykę poważną, jak i pop.