Księgowość to nieodłączny element każdego rodzaju działalności gospodarczej. W małych firmach księgowością zwykle zajmuje się właściciel, a to odciąga go od podstawowego zakresu obowiązków. Poza tym, ze względu na ograniczoną wiedzę i czas, przy rozliczaniu firmowych rachunków mogą pojawić się błędy. Ich wyjaśnienie zawsze wiąże się ze stratą mnóstwa cennego czasu, a niekiedy nawet z odpowiedzialnością karno-skarbową – z koniecznością zapłacenia grzywny na rzecz Urzędu Skarbowego. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie nerwów i zyskać więcej czasu na zarządzanie podstawową działalnością firmy, rozwiązaniem wielu problemów może okazać się księgowość online, czyli usługi księgowe przez Internet.

Czym jest księgowość online?

Księgowość internetowa to nic innego jak specjalna platforma do prowadzenia rozliczeń finansowych firmy, przede wszystkim do wyliczania zaliczek na podatek, obliczania składek na ZUS, przygotowania deklaracji podatkowych i innych, wystawiania faktur i rachunków oraz przygotowywania wielu innych dokumentów, przydatnych w prowadzeniu każdego rodzaju biznesu. Księgowość online to rozwinięcie popularnego oprogramowania księgowego. Teraz, dzięki dostępności Internetu, nie musisz kupować takiego oprogramowania na własność. Wystarczy skorzystać z usług jednej z wielu platform internetowych, które oferują dostęp do rozbudowanych narzędzi księgowych. Samemu decydujesz, które narzędzia są Ci potrzebne i w zależności od tego, za dostęp do nich płacisz miesięczny abonament – niektóre, zwykle podstawowe rodzaje usług są bezpłatne.

Czy warto korzystać z księgowości internetowej?

Taki rodzaj usług księgowych jest zdecydowanie tańszy niż korzystanie z pomocy tradycyjnego biura rachunkowego. Dzięki księgowości online masz również stały dostęp do rachunków swojej firmy z dowolnego miejsca na Ziemi, z każdego typu urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową. Musisz mieć tylko dostęp do Internetu. W ten sposób rozliczasz i kontrolujesz firmowe rachunki o odpowiadającej Ci porze dnia lub nocy, również wtedy, gdy jesteś poza domem, w delegacji lub na wakacjach. Internetowa księgowość to także duża oszczędność czasu, ze względu na automatyzację wielu procesów, na przykład na automatyczne przygotowanie deklaracji podatkowych.