Na temat mody męskiej wiele zostało powiedziane. Ostatnie lata przyniosły nam bardzo ciekawe trendy i rozwiązania inspirowane przedwojennymi kreacjami. Do łask wróciły płaszcze i kapelusze, a marynarki i koszule zaczęły coraz częściej pojawiać się na ulicach, poza uroczystościami i formalnymi spotkaniami. Według wielu klasyczna moda męska przeżywa właśnie renesans, co jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie takich dodatkach jak paski męskie. Jaka jest rola paska w męskiej stylizacji? Do czego nosić paski męskie? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Rola paska w modzie męskiej

Zaczynamy od podstaw, czyli tego, dlaczego paski stanowią tak ważną część męskiej kreacji. Otóż w przeciwieństwie do kobiet, które od zawsze wykorzystywały paski w celach estetycznych, aby podkreślić figurę i przełamać kreację, mężczyźni wykorzystywali ten dodatek, głównie ze względów praktycznych. Podtrzymywanie spodni i utrzymywanie koszuli na miejscu to dwa zadania, które paski męskie spełniały doskonale. Nie trzeba było jednak czekać długo, aby proste paski bez polotu zaczęły ustępować coraz to bardziej ozdobnym modelom. Dziś męski pasek to przede wszystkim ozdoba i modny dodatek, a dopiero na drugim miejscu funkcjonalne akcesorium. Dzięki dziesiątkom lat modowych rewolucji dziś możemy wybierać spośród niezliczonej ilości fasonów, od minimalistycznych, przez eleganckie skórzane, na ozdobnych z wielką klamrą kończąc.

Do czego nosić paski męskie?

Dobieranie paska do kreacji nie jest wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Wiele mężczyzn wybiera mało skomplikowane, bezpieczne modele pasków, które można założyć do prawie wszystkiego. Jest to jak najbardziej dobre, praktyczne podejście, jednak gdy chcemy wyróżniać się stylem, musimy podejść do tematu świadomie. Dobór odpowiedniego paska musimy rozpocząć od zestawienia kolorystyki dodatków. Nasz pasek powinien ściśle współgrać z butami i neseserem lub teczką (jeżeli takie nosimy). Nieumiejętne dobranie koloru paska, bardzo szybko zdemaskuje nie wiedzę z zakresu mody męskiej. Drugim aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest klamra. Nie powinna się ona rzucać w oczy, w przypadku kreacji oficjalnych. Klamra do garnituru czy koszuli musi być subtelna i stonowana. W tego typu kreacjach dobrze jest postawić na paski skórzane, gdyż to one najlepiej pasują do oficjalnego, eleganckiego dress code’u. Oczywiście nie samym garniturem żyje człowiek i również w sportowych stylizacjach znajdzie się miejsce na paski męskie. Musimy jednak zrezygnować wtedy z pasków skórzanych i ozdobnych, najlepiej na rzecz nieco prostszych, parcianych odpowiedników.