Szczawnica - Miasteczko które z całego serca polecam odwiedzić każdemu zapalonemu motocykliście.

Miasto Szczawnica usytuowane jest między Pieninami, a Beskidem Sądeckim. Jeśli choć raz uda wam się odwiedzić to jakże urokliwe miejsce, to jestem pewny, że nie raz tu wrócicie.

MotocyklJeśli chodzi o mnie, trasę swą rozpocząłem z okolic miasta Oświęcim. Podążamy malowniczą trasą przez takie miasta jak: Wadowice, Sucha Beskidzka, Jordanów, by następnie w okolicach Rabki-Zdrój pokierować się na Nowy Targ. W Nowym Targu natomiast odbijamy w drogę nr. 969 która brzegiem Dunajca poprowadzi nas do miejscowości Harklowa. Mijając Harklową odbijamy delikatnie w prawo i kierujemy się do naszej pierwszej atrakcji jaką jest Zamek w Niedzicy. W Niedzicy możemy troszkę dłużej odpocząć od drogi i zagospodarować czas na zwiedzanie zamku, oraz zakup pamiątek. Na miejscu istnieje także możliwość przepłynięcia rejsem przez Jezioro Czorsztyńskie aby zwiedzić Zamek w Czorsztynie. Po odpoczynku wybieramy się w dalszą trasę. Z Niedzicy kierujemy się zatem na Sromowce Wyżne, by stamtąd ciasnymi winklami dostać się do miejscowości Krośnica. W Krośnicy odbijamy w prawo, by dostać się poprzez miejscowość Krościenko

Nad Dunajcem do samej Szczawnicy

Jeśli chodzi o Szczawnicę i miejscowości które znajdują się nie opodal miasteczka, muszę stwierdzić, że nie da się wszystkiego zobaczyć w jeden czy też w dwa dni. No ale po kolei.

Na pewno po tak długiej podróży zdążyliśmy zgłodnieć, a więc osobiście polecał bym pobyt zacząć od przerwy obiadowej. W Szczawnicy z ulicy Głównej da się boczną uliczką dotrzeć nad miejscowy potok Grajcarek. Nad Grajcarkiem znajdziemy Karczmę u Polowacy, w której można zjeść pyszny posiłek, oraz odpocząć. I to wszystko przy rytmach Góralskiej Kapeli która w weekendy ma zwyczaj w tym miejscu pogrywać.

Pobliskie atrakcje

Może zacznijmy od samej miejscowości Szczawnica, w której serdecznie bym polecał zobaczyć Wodospad Zaskalnik który znajduje się poniżej zajazdu Czarda przy ulicy Partyzantów. Następne miejsce godne odwiedzin to Uzdrowisko, wraz z Pijalnią Wód przy ulicy Zdrojowej. Można tam skosztować oraz nabyć w większych ilościach wody które posiadają właściwości lecznicze. Po zwiedzeniu pijalni wód polecam się wybrać pod dolną stacje Kolei Linowej Palenica, gdzie wygodną czteroosobową kanapą można się wybrać na górę. Tam będą na nas czekać między innymi takie atrakcje jak zjeżdżalnia grawitacyjna. Jeśli chodzi urok Szczawnicy polecał bym także wypożyczenie na miejscu rowerów, oraz wybrania się przepiękną ścieżką rowerową do miejscowości Czerwony Klasztor w sąsiedniej Słowacji.

Jeśli chodzi o atrakcje które znajdują się nieopodal Szczawnicy:

  • Spływ przełomem Dunajca z miejscowości Sromowce Wyżne do miejscowości Szczawnica
  • Szlak turystyczny na szczyt góry Sokolica oraz na Trzy Korony
  • Wąwóz Homole w pobliskich Jaworkach
  • Zwiedzanie rezerwatu Biała Woda

Tym oto sposobem zakończyliśmy naszą wspólną wycieczkę po Szczawnicy i okolicach. Sami widzicie, że niestety jeden dzień niema prawa starczyć na zobaczenie nawet połowy tych przepięknych miejsc.

Podsumowując, serdecznie polecam wybranie się do Szczawnicy na moto-wycieczkę, ale koniecznie nie na jeden dzień.