Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda kobieta – tak jak i każdy mężczyzna – jest odrębną jednostką, której preferencje i oczekiwania kształtowały się pod wpływem rozmaitych czynników. Warto jednak poznać kilka w miarę uniwersalnych oczekiwań, które są wspólne dla dojrzałych emocjonalnie kobiet, pragnących dobrego, zdrowego związku z mężczyzną.

Empatia

Empatyczna mężczyznaWszystkie głębokie relacje międzyludzkie wymagają empatii, czyli chęci wzajemnego zrozumienia. Mężczyźni, wychowani na twardzieli, często pogardzają wrażliwością i nastawieni są raczej na konfrontację, niż na rozmowę i próby zrozumienia. Zamiast reagować obronnie na oczekiwania kobiety, warto spróbować postawić się w jej sytuacji, dopuścić do siebie bardziej złożone uczucia.

Odpowiedzialność

Dorosłość polega na braniu odpowiedzialności za własne decyzje. Dojrzałe i świadome kobiety raczej nie szukają niezdecydowanych, biernych chłopców, na których nie można polegać. Dotrzymywanie słowa, nieodwoływanie spotkań w ostatniej chwili, gotowość do angażowania się w długoterminowe działania – świadczą o odpowiedzialności i budują zaufanie.

Czułość

Jeśli żywisz do swojej partnerki pozytywne uczucia, okazuj je! Realistycznie myślące kobiety raczej nie oczekują, że przez cały okres związku będzie w nim równie gorąca atmosfera. Jednak drobne gesty, takie jak rytualne przytulanie przed snem czy pocałunek na dzień dobry, budują bliskość między partnerami. Można doskonale dogadywać się na poziomie intelektualnym czy światopoglądowym, ale bez czułości żaden związek długo nie pociągnie.

Szczerość

Kobiety są w stanie znieść naprawdę więcej, niż może się wydawać. Kręcenie, podtrzymywanie znajomości tylko po to, żeby drugiej osobie nie sprawić przykrości, zapewnianie, że się kocha, mimo że miłość już dawno się wypaliła to rzeczy, które nie świadczą o delikatności i takcie. Raczej o tchórzostwie i niechęci do brania odpowiedzialności za relację.

Sprawiedliwy podział obowiązków domowych

To kwestia, która staje się szczególnie paląca, kiedy w związku pojawiają się dzieci. Często nagle się okazuje, że w relacji, która zawsze była partnerska, to na kobietę spada większość nowych obowiązków. Dla mężczyzn ojcostwo to często przygoda, w którą angażują się wtedy, gdy akurat mają na to ochotę. Dla kobiet wychowywanie dziecka to codzienna harówka, która rzadko kiedy jest doceniana. I nie, nie wystarczy swojej partnerce „pomagać” w obowiązkach domowych i robić to, o co nas poprosi. Prawdziwe partnerstwo zakłada, że obie osoby są na równi odpowiedzialne za dzieci i dom.