Instrument ten wykształcił się w XVII wieku i najbardziej kojarzony jest z muzyką barokową. Dziś mandolina jest instrumentem dość niedocenianym i zapomnianym. Nie do końca wierzy się, że za pomocą tak niewielkiego instrumentu, można osiągnąć niespotykane, muzyczne brzmienia. Przekonanie to jest absolutnie nieprawdziwe, co pokazała dawna epoka, a co dziś ukazuje wielu, współczesnych twórców – na przykład Avi Avital, wirtuoz tego instrumentu.

Budowa mandoliny

MandolinaMandolina to strunowy instrument muzyczny niewielkiej wielkości posiadający cztery struny, które strojone są w kwintach. Skala mandoliny wynosi od g do fis³, przez co wydaje dość niskie i charakterystyczne dźwięki. Mandolina ma krótki gryf i wypukłe pudło rezonansowe. To właśnie ono odpowiada za ten słodki i kojący dźwięk, jaki wydaje z siebie mandolina. Jest ona instrumentem szarpanym, co oznacza, że do grania na niej nie trzeba używać kostki.

Historia mandoliny

Ten instrument strunowy wywodzi się od starożytnej lutni i bardzo przypomina ją wyglądem oraz dźwiękiem. Renesans tego instrumentu przypada na okres baroku, a wtedy to była ważną częścią niemalże każdego, ważniejszego utworu muzycznego. Najbardziej znanym kompozytorem barokowym, piszącym na mandolinę, był Antonio Vivaldi, który pozostawił po sobie utwory pisane typowo pod mandolinę. „Mandolin Concerti” to charakterystyczne koncerty, które zna niemalże każdy, a dźwięczny, słodki dźwięk mandoliny jest niezwykle znamienny.

W wiekach późniejszych, mandolina kojarzona była z instrumentem ściśle związanym z folklorem i kulturą wiejską, a także z muzyką irlandzką. Natomiast w wieku XX instrument ten używany był przez muzyków, którzy tworzyli w stylu country, blues, rock, a nawet bluegrass.

Dziś coraz więcej osób sięga po instrument, jakim jest mandolina, gdyż nauka na niej wydaje się prosta, ale by dojść do wirtuozerii potrzeba wielu godzin ciężkiej nauki, zwłaszcza by wygrać na niej bezbłędnie utwory barokowe. Dodatkowo mandolina jest instrumentem coraz częściej spotykanym w sklepach: https://riff.net.pl/inne-instrumenty-strunowe/46265-gewa-mandolina-a-antique-505448.html. Współczesnym mistrzem tego instrumentu jest Avi Avital – muzyk izraelskiego pochodzenia, który nieco odczarował ten instrument pokazując, że można na nim grać nie tylko barokowe utwory, ale z powodzeniem można na niej mierzyć się ze współczesnymi utworami.

Jak każda nauka gry na instrumencie, tak i mandolina wymaga ćwiczeń, pasji, samozaparcia i nauki techniki. Ze względu na swoje rozmiary instrument ten może wydawać się prosty w opanowaniu, jednak jak każdy strunowy wymaga zaangażowania.