Rozwój technologii pozwala aktualnie korzystać z bardzo zaawansowanych urządzeń oraz systemów w przemyśle i nie tylko czego doskonałym przykładem może być nowoczesna platforma pxi. Nazwa ta dla wielu osób jest zapewne nieznana, a produkt ten jest jednocześnie wykorzystywany dzisiaj na bardzo szeroką skalę. Dlatego też poniżej przedstawiono najważniejsze informacje na temat pxi, które pozwolą poznać to ciekawe i nowatorskie rozwiązanie.

Na czym polega technologia PXI?

PXIW uproszczeniu pxi jest niczym innym jak specjalnym systemem, który pomaga rejestrować różne dane, ale wykorzystuje się go także do sterowania. System ten bazuje tak naprawdę na działaniu i właściwościach PCI oraz CompactPCI. Cała platforma jest najczęściej oparta na magistrali PCI dzięki czemu jest w pełni kompatybilna ze znanymi systemami operacyjnymi oraz oprogramowaniem różnego rodzaju. Najczęściej pxi współpracuje z systemem Windows co znacznie ułatwia integrowanie z konkretnymi urządzeniami oraz zapewnia komfort pracy.

Właściwości PXI

System pxi składa się z obudowy oraz kontrolera. Zazwyczaj wielkość platformy jest niezbyt duża, a obudowa jest zwarta co pozwala na stosowanie jej w miejscach o ograniczonym polu manewru. Wspomniany kontroler może być zarówno wbudowany jak też stanowić odrębne urządzenie – na przykład komputer. W drugim przypadku musi jednak zostać on połączony poprzez specjalny interfejs MXI. System posiada doskonałe parametry, które pozwalają wykonywać dokładne pomiary. Moduły pxi stanowią bardzo trwałe i wydajne urządzenia, które stosowane mogą być nawet w bardzo trudnych warunkach pracy. Wzmocnione złącza, a także obudowa są odporne na działanie między innymi:

  • wysokich i niskich temperatur
  • wilgotności
  • drgań
  • uderzeń

Konstrukcja modułowa, którą charakteryzuje się technologia pxi pozwala na łatwe modernizowanie i rozbudowywanie całego systemu. W przypadku dużych zapotrzebowań akwizycji danych możliwe jest rozbudowanie ilości wejść czy też wyjść oraz zwiększenie prędkości przesyłu i analizowania danych.

Zastosowanie systemów pxi

System ten znajduje zastosowanie szczególnie w takich miejscach, gdzie gromadzone dane osiągają bardzo dużą skalę. Dodatkowo system sprawdza się znakomicie tam gdzie wymaga się zbierania dużej ilości danych z dużą częstotliwością próbkowania i to na kilku kanałach w tym samym czasie. Rozwiązanie to jest bardzo wydajne i niezawodne, dlatego spotyka się z bardzo dużym uznaniem. Taką technologię stosuje się w przemyśle, laboratoriach, stacjach badawczych i wielu innych miejscach.