Rozwój technologii pozwala aktualnie korzystać z bardzo zaawansowanych urządzeń oraz systemów w przemyśle i nie tylko czego doskonałym przykładem może być nowoczesna platforma pxi. Nazwa ta dla wielu osób jest zapewne nieznana, a produkt ten jest jednocześnie wykorzystywany dzisiaj na bardzo szeroką skalę. Dlatego też poniżej przedstawiono najważniejsze informacje na temat pxi, które pozwolą poznać to ciekawe i nowatorskie rozwiązanie.
Na czym polega technologia PXI?
W uproszczeniu pxi jest niczym innym jak specjalnym systemem, który pomaga rejestrować różne dane, ale wykorzystuje się go także do sterowania. System ten bazuje tak naprawdę na działaniu i właściwościach PCI oraz CompactPCI. Cała platforma jest najczęściej oparta na magistrali PCI dzięki czemu jest w pełni kompatybilna ze znanymi systemami operacyjnymi oraz oprogramowaniem różnego rodzaju. Najczęściej pxi współpracuje z systemem Windows co znacznie ułatwia integrowanie z konkretnymi urządzeniami oraz zapewnia komfort pracy.
Właściwości PXI
System pxi składa się z obudowy oraz kontrolera. Zazwyczaj wielkość platformy jest niezbyt duża, a obudowa jest zwarta co pozwala na stosowanie jej w miejscach o ograniczonym polu manewru. Wspomniany kontroler może być zarówno wbudowany jak też stanowić odrębne urządzenie – na przykład komputer. W drugim przypadku musi jednak zostać on połączony poprzez specjalny interfejs MXI. System posiada doskonałe parametry, które pozwalają wykonywać dokładne pomiary. Moduły pxi stanowią bardzo trwałe i wydajne urządzenia, które stosowane mogą być nawet w bardzo trudnych warunkach pracy. Wzmocnione złącza, a także obudowa są odporne na działanie między innymi:
- wysokich i niskich temperatur
- wilgotności
- drgań
- uderzeń
Konstrukcja modułowa, którą charakteryzuje się technologia pxi pozwala na łatwe modernizowanie i rozbudowywanie całego systemu. W przypadku dużych zapotrzebowań akwizycji danych możliwe jest rozbudowanie ilości wejść czy też wyjść oraz zwiększenie prędkości przesyłu i analizowania danych.
Zastosowanie systemów pxi
System ten znajduje zastosowanie szczególnie w takich miejscach, gdzie gromadzone dane osiągają bardzo dużą skalę. Dodatkowo system sprawdza się znakomicie tam gdzie wymaga się zbierania dużej ilości danych z dużą częstotliwością próbkowania i to na kilku kanałach w tym samym czasie. Rozwiązanie to jest bardzo wydajne i niezawodne, dlatego spotyka się z bardzo dużym uznaniem. Taką technologię stosuje się w przemyśle, laboratoriach, stacjach badawczych i wielu innych miejscach.