Większość nowych modeli ciągników rolniczych standardowo wyposażona jest w siłowniki gazowe, które odpowiadają za łatwe uniesienie pokrywy silnika i jej utrzymanie w określonym położeniu, tak by samoczynnie nie opadała. Niestety nawet najlepszej jakości siłowniki z czasem się zużywają. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zastąpienie ich nową, sprawną wersją. Na szczęście wymiana tego elementu technicznego pojazdów jest niezwykle prosta i można przeprowadzić ją samodzielnie. Poza tym sprężyny gazowe są dość tanie, a zatem nie ma sensu zbyt długiego zwlekania z ich wymianą, tym bardziej że sprawna sprężyna w znaczący sposób ułatwia pracę przy silniku.

 

Jak wydłużyć żywotność siłownika gazowego?

Urządzenia tego typu są przystosowane do unoszenia klapy o określonej wadze. Jeśli będą zmuszone do podnoszenia większego ciężaru, dość szybko ulegną uszkodzeniu. Dlatego zawsze staramy się sięgać po siłowniki gazowe dedykowane konkretnemu modelowi ciągnika rolniczego. Dzięki temu otrzymamy produkt idealnie dopasowany wymiarami do klapy silnika oraz do jej wagi – nie będziemy musieli przerabiać mocowania siłownika pod konkretny model pojazdu.

  Sprawność działania siłowników gazowych można wydłużyć przez regularne czyszczenie ich tłoków. Osadzające się na tłokach zanieczyszczenia mogą w szybkim czasie doprowadzić do uszkodzenia siłownika. Poza tym warto pamiętać, by nic nie dotykało i nie ocierało się o tłoki i w ten sposób nie ograniczało zakresu ich ruchu, bo to również prosty sposób na szybkie ich uszkodzenie.   Jak wymienić siłownik na nowy? To bardzo proste i większość osób z taką naprawą poradzi sobie samodzielnie, bez konieczności zaglądania na warsztat. Po prostu kupujemy nowe siłowniki gazowe (zawsze warto wymieniać je parami) i zastępujemy nimi stare, uszkodzone lub wadliwie działające. Do wymiany tego elementu technicznego zwykle wystarczy sam śrubokręt. Niekiedy zachodzi jednak konieczność wymiany nie tylko siłownika, ale i jego mocowania. W tym przypadku naprawę warto wykonać w warsztacie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że mocowanie się nie przekręci, a klapa maski będzie się otwierała i zamykała w płynny sposób.  Siłownik możesz zakupić tutaj https://eszyby.pl/pol_n_silowniki-gazowe-10932.html.   Inwestycja w nowy siłownik lub parę siłowników (jeśli pojazd jest w nie wyposażony) to najprostszy sposób na ograniczenie zjawiska samoczynnego opadania maski okrywającej silnik w ciągniku rolniczym. Tego typu sprzęt zagwarantuje większy komfort pracy, gdy zechcemy coś naprawić i ogólnie w pozytywny sposób wpłynie na wygodę bieżącej obsługi ciągnika lub innego pojazdu rolniczego.