Obecnie coraz mniej  osób decyduje się na chów bydła. Prawdziwa polska wieś, powoli zanika, a widok pasących się krów to już prawdziwa rzadkość. Jednak są jeszcze zwolennicy tradycyjnego wizerunku wsi i osoby, które mimo wszystko decydują się na ich hodowlę. Teraz jest o wiele łatwiej niż kiedyś. Dawniej trzeba było pilnie strzec swojego stada, aby nie uciekło z miejsca wypasania. Wypasanie krów, zazwyczaj przypadało najmłodszym domownikom, dlatego widok dzieci w wieku szkolnym, pilnujących swoich krów, był codziennością. Teraz pastuch elektryczny przypilnuje bydło za nas, co pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo czasu i jest to duże ułatwienie dla współczesnych hodowców bydła.

Czym jest elektryczny pastuch?

Pastuch elektryczny dla bydła, jest pewnego rodzaju ogrodzeniem. To elektryczny płot, który rozstawiany jest na pastwiskach, gdzie wypasane jest bydło. Elektryczny pastuch wytwarza impulsy elektryczne, o bardzo krótkim czasie trwania oraz o niskiej częstotliwości i napięciu elektrycznym. Głównym zadaniem, które taki pastuch ma spełniać, jest ochrona przed wychodzeniem zwierzyny poza obszar wypasania. Ale nie tylko - pastuch ma chronić także przed dostaniem się dzikiej zwierzyny z zewnątrz na terytorium wypasania bydła hodowlanego.

Jak działa pastuch elektryczny na zwierzęta?

Zwierzęta hodowlane, bardzo szybko doświadczają, że pastuch elektryczny dla bydła, nie jest ich sprzymierzeńcem. Dotknięcie przewodu, stanowiącego ogrodzenie, powoduje niegroźne dla życia zwierząt, ale jednak nieprzyjemne uczucie. Dlatego też zwierzęta za wszelką cenę unikają kontaktu z ogrodzeniem pod napięciem, co gwarantuje możliwość utrzymania ich na zaplanowanym terytorium Co ciekawe, doświadczenia potwierdzają, że rozciągnięcie zwykłego sznurka na obszarze pastwiska, który przypomina pastuch elektryczny dla bydła także skutecznie odstrasza zwierzęta i zapobiega ich ucieczce. Zwierzęta, które choć raz doznały porażenia prądem spowodowanego przez elektronicznego pastucha, będą unikać wszystkiego, co choć trochę go przypomina - także zwykłego sznurka, rozciągniętego na pastwisku. Wypasanie bydła z użyciem elektronicznego pastucha jest o wiele prostsze. Nie wymaga tak rzetelnego pilnowania zwierząt i pozwala w tym czasie na wykonywanie innych, niezbędnych obowiązków. Bydło pasie się właściwie samo i wystarczy doglądać go raz na jakiś czas. Elektroniczny pastuch, to rozwiązanie szczególnie korzystne dla dużych gospodarstw, gdzie hoduje się zwierzęta na skalę masową, gdzie ciężko jest je upilnować bez pomocy elektronicznego pastucha . Artykuł powstał we współpracy z https://panfarmerek.pl/pol_m_Pastuchy-ogrodzenia-elektryczne_Pastuchy-gotowe-zestawy-ogrodzeniowe_Pastuchy-dla-bydla-367.html