Starzy wokaliści i muzycy twierdzą, że teraz młodzieży jest dużo łatwiej się wybić, ponieważ mają oni bezpośredni dostęp do sprzętu i technologii, których kiedyś po prostu nie było. Obecnie nie musisz nawet spotykać się z zespołem lub resztą ekipy, by stworzyć piosenki, zaplanować trasy itp. Czy to dobrze? Często niestety wykorzystujemy technologię w niewłaściwy sposób, przez co muzyka traci swoją duszę. Dziś jednak nie o tym będziemy myśleć i rozmawiać, a zastanowimy się nad tym, jak skonstruować domowe studio, by spełnić najwyższe oczekiwania. Czy wystarczy mikrofon Rode, wzmacniacz sygnału i karta dźwiękowa? To się okaże!

Pomieszczenie i poziom wygłuszenia

Nawet najlepszej jakości mikrofon i preamp nie wystarczy, gdy w Twoim pokoju lub pomieszczeniu do nagrań słychać pogłos lub echo. Czasem można kupić nawet średnio zaawansowany sprzęt, uzyskując wyjątkową dobrą jakość dźwięku, przy porządnym wygłuszeniu pomieszczenia – chociaż “sterylne” warunki także mogą być nie najlepszym pomysłem w każdym wypadku, gdyż wokal będzie brzmieć wtedy sztucznie i mało naturalnie. Mikrofon Rode to produkt wysokiej jakości, nawet jeśli mówimy o nieco bardziej budżetowych konstrukcjach, więc użytkownicy inwestujący w ten asortyment mogą mieć pewność zadowolenia i satysfakcji ze swojego wyboru. W połączeniu z wygłuszeniem na odpowiednim poziomie, będzie wyjątkowo dobrze zbierał on głos osób znajdujących się w pomieszczeniu, dlatego sprawdzi się zarówno u streamerów, w domowych studiach nagraniowych, czy po prostu w radio, gdzie audycje odbywają się w wydzielonych miejscach.

Co jeszcze jest potrzebne?

Posiadając wydajny mikrofon Rode i odpowiednio wygłuszone pomieszczenie, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie potrzebne do rejestracji dźwięku, by było to maksymalnie satysfakcjonujące. Komputer oczywiście jest podstawowym elementem wyposażenia, ponieważ na jego dysku będziemy zapisywać wszystkie swoje materiały. mikrofon rodeNastępnie należy zadbać o odpowiednią kartę dźwiękową, dzięki której realizacja będzie odbywać się płynnie, wydajnie i poprawnie. Ostatnim elementem (z wyjątkiem wcześniej wspomnianego mikrofonu), jest wzmacniacz sygnału, interfejs lub preamp – ich zadanie jest jedno, muszą wzmocnić sygnał mocnego mikrofonu pojemnościowego, by został on poprawnie zarejestrowany. Z akcesoriów, które bywają równie istotne (chociaż można je przygotować własnoręcznie), warto wymienić między innymi pop filtr i statyw. Z takim wyposażeniem możesz ruszać z domowym studiem nagraniowym.