Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na konkretne rozwiązania przy urządzeniu wnętrza. Niekiedy chodzi wyłącznie o funkcjonalność i zastosowanie na co dzień; w innym przypadku podstawową wartością jest estetyka. Najlepiej jednak jest połączyć oba te aspekty w taki sposób, w jaki robią to rolety rzymskie. Rolety, żaluzje, zasłony, firanki – wszystkie te produkty powstawały po to, aby osłaniać nas przed ciekawskimi spojrzeniami czy silnymi promieniami słonecznymi, a jednocześnie zapewniać przyjemne doznania estetyczne. Z nich wszystkich jednak ta estetyka jest najmocniej podkreślona właśnie w roletach rzymskich.

Funkcjonalność jest w cenie Największą z zalet rolet rzymskich jest łączenie przez nie z jednej strony funkcjonalności zastosowania, z drugiej zaś niezaprzeczalnej estetyki. Zależnie od tego, jaką roletę wybierzemy, ale również, czy jest ona rozłożona, czy zwinięta ku górze, może pełnić rolę praktycznej osłony okiennej albo po prostu estetycznej ozdoby. To jednak nie wszystko – wystarczy dobrze dopasować roletę, aby zapewnić we wnętrzu zarówno duże zaciemnienie, jak również lekko prześwitujące, estetyczne światło. Wszystko zależy od tego, do jakiego pomieszczenia chcemy nabyć roletę oraz jaką ma ona pełnić ostatecznie funkcję. Wbrew pozorom nie sprawdzi się jedynie w domach jednorodzinnych, gdzie nie ma sąsiadów tuż za oknem. Wystarczy zastosować dodatkowo folię ochronną, która zasłoni w dość neutralny sposób przestrzeń tuż nad parapetem, gdzie zazwyczaj jesteśmy widoczni przez okno.

rolety rzymskieMateriał jest ważny

Jednym z najistotniejszych aspektów wyglądu rolet rzymskich jest wykorzystany w nich materiał. To on decyduje nie tylko o aspekcie estetycznym, ale też praktycznym! Jeśli wybierzemy materiał cieńszy, to prawdopodobnie zyskamy większy wybór pod względem kolorów i wzorów, a także efektu końcowego, ale przy tym będziemy musieli liczyć się z większą przepuszczalnością światła. To z kolei w wielu wnętrzach sprawia, że funkcjonalność jest całkowicie zachwiana – roleta ma bowiem z definicji ograniczać dostęp światła i jasność pomieszczenia. Poza kilkoma ograniczeniami, jak np. zbyt gruby materiał obiciowy, który źle się układa czy tkanina, na której bardzo widać zagniecenia, nasze możliwości doboru materiału na roletę rzymską pozostają bardzo szerokie.