Odkurzacz znajduje się praktycznie w każdym domu. Tego typu urządzenia sprawdzają się dobrze, gdy trzeba posprzątać niewielką przestrzeń. Firmy, które zajmują się profesjonalnym sprzątaniem, np. biur, szkół lub zakładów przemysłowych, muszą zainwestować w zupełnie inny sprzęt.

Na rynku działa sporo różnych firm, które oferują takie odkurzacze, na przykład Numatic. Istnieje wiele modeli przeznaczonych do różnych zadań. Wybór konkretnego z nich powinien być podyktowany rodzajem usuwanych zabrudzeń, a także rodzajem pomieszczeń. Na przykład odkurzanie w sali kinowej może wymagać zastosowania specjalnego odkurzacza, który będzie przystosowany do zbierania zabrudzeń w wąskich przejściach między siedzeniami. Wykorzystywanie profesjonalnych urządzeń, takich jak te produkowane przez Numatic, ma wiele zalet z punktu widzenia firmy sprzątającej. Tego typu urządzenia mogą usuwać bardzo poważne zabrudzenia, na przykład duże ilości pyłu. Jednocześnie mają stosunkowo dużą wydajność, co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces.

[caption id="attachment_347" align="alignright" width="281"]numatic Firma Numatic to znany na całym świecie producent odkurzaczy profesjonalnych.[/caption]

Przy wybieraniu takiego odkurzacza trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na niski poziom awaryjności. Awarie sprzętu mogą stać się przyczyną spowolnienia prac i będą miały wypływ na poziom usług wykonywanych przez firmę. Dlatego najlepiej stawiać na urządzenia znanych, sprawdzonych marek, które reprezentują wysoką jakość. Nie są one tanie, ale taki zakup na pewno będzie opłacalną decyzją i przełoży się na większe zadowolenie klientów firmy oraz na zwiększenie jej obrotów.