Okoń to jedna z najbardziej pospolitych, powszechnie występujących ryb drapieżnych w Polsce. Do złowienia okonia zwykle nie trzeba wyszukanych przynęt, bo wygłodniała ryba chętnie zaatakuje praktycznie wszystko, co wygląda dla niej apetycznie i podskakuje w wodnej toni. Współcześnie do połowu okoni najczęściej wykorzystuje się sztuczne przynęty, takie jak błyski, woblery czy miękkie przynęty spinningowe – różnego rodzaju twistery, rippery i inne.

Woblery na okonie

wobler na okoniaTo jedna z najpopularniejszych, bo wyjątkowo trwałych i efektywnych przynęt typu sztucznego, która sprawdza się zarówno w wodach o słabym, jak i nieco silniejszym nurcie. Woblery na okonie mają na ogół niewielkie rozmiary i żywe, ale naturalne kolory, co skutecznie nęci ten niezbyt wymagający gatunek ryby drapieżnej do ataku. Oczywiście skuteczność połowu w dużym stopniu zależy od indywidualnych umiejętności wędkarza, charakterystyki danego akwenu wodnego czy pogody, ale przy skorzystaniu z dobrej jakości, niedużego woblera na okonia, spokojnie można liczyć na jakieś brania.

Błyski – obrotówki i wahadłówki

Te niegdyś niezwykle popularne rodzaje przynęt typu sztucznego, dziś stopniowo wypierane są przez kolorowe przynęty miękkie i wspomniane już wcześniej woblery na okonie. Z błystek wciąż korzystają starsi wędkarze, a także te osoby, które czują do nich jakiegoś rodzaju sentyment. Zaletą błystek jest ich duża wytrzymałość i związana z tym długowieczność. Jeśli chodzi o skuteczność połowu, dobrze wykonana, nieduża błystka może okazać się równie skuteczna, jak markowy wobler czy jedna z obecnie niezwykle popularnych przynęt gumowych.

Przynęty miękkie

By zachęcić okonia do brania, naprawdę nie potrzeba wielkiego wysiłku. Dlatego używanie do połowu okoni różnych rodzajów przynęt gumowych imitujących swoim wyglądem małe rybki, wydaje się jak najbardziej zasadne i w praktyce okazuje się wyjątkowo skuteczne. Być może miękkie przynęty nie naśladują swoim wyglądem małych rybek tak dokładnie, jak robi to wobler na okonia, ale mogą być równie skuteczne w działaniu.