Nowe telefony wciąż są bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Nie ma jednak żadnego problemu z tym, by kupić sobie urządzenie używane, które ktoś użytkował przez okres kilku miesięcy czy nawet lat. Zazwyczaj smartfony z wyższej półki są szanowane przez właścicieli, jest więc duża szansa, że trafimy na naprawdę zadbany egzemplarz, który będzie niemal jak nowy. Sprawdzamy na jakie kwestie uważać, gdy kupujemy używany iPhone.

Obudowa i wyświetlacz

Używany iPhone 7

Pierwsza sprawa to wygląd zewnętrzny. Gdy zamawiamy sprzęt na aukcji, warto otworzyć zdjęcia na pełnym ekranie i przyjrzeć się detalom. Jeżeli kupujemy używany iPhone 7, koniecznie przyjrzyjmy się stanowi szybki tylnego aparatu. Wiadomo bowiem, że łatwo się ona rysuje, a wymiana nie jest prosta. Warto więc tą kwestię zbadać jeszcze przed zamówieniem. Druga sprawa to wyświetlacz. Powinien mieć naklejoną folię ochronną lub szkło hartowane i nie posiadać żadnych rys. Dobrze, jeśli cały telefon był użytkowany w pokrowcu ochronnym. Jeśli na zdjęciach nie widać dobrze wszystkich szczegółów, prosimy sprzedawcę o dosłanie fotografii w lepszej rozdzielczości. Gdyby sprzedający wykręcał się i próbował nas zbyć, to lepiej odpuścić sobie taką aukcję, bo to jako kupowanie kota w worku.

Hasła i blokady

Kolejna sprawa to co znajduje się wewnątrz urządzenia. Poprzedni właściciel powinien usunąć wszystkie swoje dane prywatne, a także zdjąć wszelkie hasła oraz blokady. Często bowiem jest tak, że kupując używany iPhone 7 otrzymujemy sprzęt, którego nie jesteśmy w stanie używać. Już po włączeniu pojawia się prośba o wprowadzenie hasła lub odblokowania wzorem. Gdyby tak się stało, nie próbujmy samodzielnie zgadywać. Po pewnym czasie urządzenie może się całkowicie zablokować. Skontaktujmy się jak najszybciej ze sprzedającym i poprośmy go o przesłanie nam hasła. Jeśli okaże się, że ta osoba go nie zna, może to świadczyć że urządzenie nie zostało przez niego zdobyte w legalny sposób. Dlatego przed złożeniem zamówienia zawsze powinniśmy uzyskać zapewnienie od sprzedawcy, że żadnych blokad ani haseł w telefonie nie ma. Najważniejsza zasada, którą powinniśmy kierować się kupując nie tylko używany iPhone 7, ale właściwie każdy telefon, to nie dać się zwieść bardzo niskim cenom. Często bowiem urządzenia takie posiadają różne wady ukryte, pochodzą z kradzieży lub są zablokowane. Wybierajmy sprzedawców, którzy mają dobrą opinię i długi staż na portalu aukcyjnym. Dzięki temu sprzęt, który dostaniemy, na pewno będzie działał i nie sprawi nam żadnych niespodzianek.