Kiedy przychodzi moment, w którym musimy zdecydować o wyposażeniu naszej łazienki i w sklepach widzimy tak szeroki wybór różnych mebli i dodatków, paradoksalnie możemy poczuć, że będzie to trudniejsze, niż gdyby do wyboru było jedynie kilka modeli. Co zrobić w obliczu takiej ‘klęki urodzaju’? Na początku najlepiej będzie krytycznym okiem spojrzeć na swoją łazienkę, dokładnie określić jej wymiary, a następnie swoje własne potrzeby i możliwości finansowe.

Wiszące czy stojące?

Jakie szafki wybrać do łazienki?Wśród wielu rodzajów dostępnych szafek łazienkowych wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje: szafki stojące i wiszące. Zaletą tych pierwszych jest ich pojemność i stabilność, zwykle większa niż w przypadku szafek wiszących. Jako minus za to można wskazać to, że często są one w nieustannym kontakcie z wodą, zwłaszcza jeśli stoją przy umywalce, prysznicu lub wannie. Szafki wiszące na pewnej wysokości zwykle nie są tym zagrożone. To także dobry wybór do małych łazienek. Umieszczenie szafki na ścianie pozwala oszczędzić miejsce na podłodze i wizualnie powiększa przestrzeń pomieszczenia. Oprócz tego wiszące szafki znajdują się zwykle na dobrej wysokości, by sięgać do nich mogły osoby wysokie. Idealnie nadają się też do tego, by połączyć je z lustrem – to może znajdować się we froncie szafki.

Tradycyjne białe czy kolorowe? 

Najczęściej spotykanym kolorem szafek łazienkowych jest biel. To dobry kolor do małych łazienek, ponieważ powiększa optycznie przestrzeń. Warto jednak zwrócić uwagę, że białe szafki, biała wanna i reszta armatury mogą razem wyglądać dość... nudno. Aby przeciwstawić się temu trendowi, warto zdecydować się na szafki w różnych kolorach, np. kontrastujących z płytkami. Takie połączenie nada pomieszczeniu zdecydowanie atrakcyjniejszy, żywy wygląd.  

Materiał: MDF, płyta lakierowana czy drewno? 

Dosyć istotną kwestią przy wyborze mebli do łazienki wydaje się materiał, z jakiego są wykonane. Obecnie najczęściej spotykane rodzaje szafek wykonane są z płyt MDF albo płyt lakierowane. Nieco mniej popularne są szafki drewniane, dostępne w wyższych cenach. Wbrew pozorom jednak odporność każdego z tych materiałów jest dość podobna i zależy przede wszystkim od tego, czym jest  on pokryty. Najlepszym sposobem zabezpieczenia przed wszechobecną w łazience wilgocią, parą wodną i detergentami jest lakier poliuretanowy. Unikać za to należy tańszych mebli wykończonych folią PCV. Mimo doskonałych właściwości wodoodpornych najlepszych nawet lakierów i tak należy stosować wobec nich specjalną pielęgnację: unikać szorowania, ostrych i drucianych gąbek, środków zawierających chlor.

Szafki idealne do małych łazienek 

Nawet wyjątkowo mały rozmiar czy niestandardowy kształt łazienki nie wyklucza możliwości wstawienia do niej pojemnej szafki. Obecnie w sprzedaży są specjalne szafki narożne, idealne do wstawienia w niezagospodarowany wcześniej kąt. Istnieje także szeroki wybór szafek z inteligentnymi, ergonomicznymi szufladami i drzwiczkami, które otwierają się w taki sposób, aby zaoszczędzić cenną przestrzeń.