Kask - podstawowe wyposażenie każdego motocyklisty

Dobry kask motocyklowy to podstawa dla każdego motocyklisty, bez względu na to, czy jeździ bardzo często, czy rzadziej. Jak wybrać kask motocyklowy? Na co szczególnie zwracać uwagę w przypadku zakupu kasku na motor?

Rodzaje kasków motocyklowych

Kask - podstawowe wyposażenie każdego motocyklistyPrzed zakupem wymarzonego kasku warto poznać ich rodzaje, które spotkamy na rynku. Wyróżnić można modele szczękowe, integralne, otwarte i crossowe. Kask szczękowy jest niezwykle wygodny i służy do uprawiania turystyki motocyklowej. Zazwyczaj posiada podwójną homologację i jest nieco cięższy od integralnych kasków. 

Integralny kask odznacza się zwartą i jednolitą bryłą, a także niewielkim ciężarem i dobrym wygłuszeniem. Najczęściej jest używany do jazdy skuterem, klasykiem, turystykiem, czy też motocyklem szosowym. Uważany jest za najbezpieczniejszy rodzaj kasku i najbardziej uniwersalny. 

Kask otwarty cechuje się tym, że jest pozbawiony szczęki. Zazwyczaj korzystają z niego posiadacze chopperów, cruisierów i skuterów. Doskonale nadaje się na letnie dni i wyróżnia się dobra wentylacją, a także doskonałym poziomem widoczności. kask otwarty
 
Jeśli chodzi o crossowy kask, jest on przeznaczony do jazdy w terenie - nie posiada szyby, jest lekki i zapewnią przepływ powietrza. Posiada charakterystyczny kształt z dosyć mocno wydłużoną i zabudowaną szczęką.   

Wybór najlepszego rozwiązania

Niezwykle istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest dobra jakość kasku i atrakcyjna cena. Dla wielu osób ograniczony budżet stanowi nie lada problem, jednakże producenci tworzą coraz nowsze rozwiązania, dostosowując je także dla tych osób, które chcą dobrą jakość połączyć z niewielką ceną. Zakup kasku wymaga przemyślenia tego, na jaką skorupę postawić, a taki jaki wizjer i wyściółkę wybrać. Skorupa kasku odnosi się do materiału, z jakiego został wykonany. Najbardziej wytrzymałymi opcjami są kaski z poliwęglanu, z tworzywa termoplastycznego, a także z ABS-u. Jeśli chodzi o wizjer, zauważyć należy, że im lepiej widzimy, tym dla nas bezpieczniej. Dobry wizjer nie może zatem sprawiać kłopotów przy otwieraniu i powinien cechować się odpornością na zarysowania. Na cenę kasku wpływa również wyściółka, która ma za zadanie zapewnić użytkownikowi komfort. Wyróżnić możemy wyściółkę termoaktywną i standardową. Ta pierwsza posiada zdolności do odprowadzania wilgoci, co jest szczególnie ważne w ciepłe dni. 
 
Wybór kasku, takiego jak np. https://shoei-kaski.pl/pol_m_GT-Air-II-270596.html wbrew pozorom, nie jest najłatwiejszym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które wpłyną na nasze bezpieczeństwo i komfort. Oprócz wyżej wymienionych kwestii zadbajmy o to, aby kask posiadał także blendę przeciwsłoneczną. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia i miejsce na zamontowanie interkomu. W każdym przypadku sprawdzajmy, czy kaski posiadają certyfikaty, które mają na celu potwierdzić dobra jakość i bezpieczeństwo. Dobry kask motocyklowy to podstawa dla każdego motocyklisty, bez względu na to, czy jeździ bardzo często, czy rzadziej.