Dobry kask motocyklowy to podstawa dla każdego motocyklisty, bez względu na to, czy jeździ bardzo często, czy rzadziej. Jak wybrać kask motocyklowy? Na co szczególnie zwracać uwagę w przypadku zakupu kasku na motor?

Rodzaje kasków motocyklowych

Kask - podstawowe wyposażenie każdego motocyklistyPrzed zakupem wymarzonego kasku warto poznać ich rodzaje, które spotkamy na rynku. Wyróżnić można modele szczękowe, integralne, otwarte i crossowe. Kask szczękowy jest niezwykle wygodny i służy do uprawiania turystyki motocyklowej. Zazwyczaj posiada podwójną homologację i jest nieco cięższy od integralnych kasków. 

Integralny kask odznacza się zwartą i jednolitą bryłą, a także niewielkim ciężarem i dobrym wygłuszeniem. Najczęściej jest używany do jazdy skuterem, klasykiem, turystykiem, czy też motocyklem szosowym. Uważany jest za najbezpieczniejszy rodzaj kasku i najbardziej uniwersalny. 

Kask otwarty cechuje się tym, że jest pozbawiony szczęki. Zazwyczaj korzystają z niego posiadacze chopperów, cruisierów i skuterów. Doskonale nadaje się na letnie dni i wyróżnia się dobra wentylacją, a także doskonałym poziomem widoczności. kask otwarty
 
Jeśli chodzi o crossowy kask, jest on przeznaczony do jazdy w terenie - nie posiada szyby, jest lekki i zapewnią przepływ powietrza. Posiada charakterystyczny kształt z dosyć mocno wydłużoną i zabudowaną szczęką.   

Wybór najlepszego rozwiązania

Niezwykle istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest dobra jakość kasku i atrakcyjna cena. Dla wielu osób ograniczony budżet stanowi nie lada problem, jednakże producenci tworzą coraz nowsze rozwiązania, dostosowując je także dla tych osób, które chcą dobrą jakość połączyć z niewielką ceną. Zakup kasku wymaga przemyślenia tego, na jaką skorupę postawić, a taki jaki wizjer i wyściółkę wybrać. Skorupa kasku odnosi się do materiału, z jakiego został wykonany. Najbardziej wytrzymałymi opcjami są kaski z poliwęglanu, z tworzywa termoplastycznego, a także z ABS-u. Jeśli chodzi o wizjer, zauważyć należy, że im lepiej widzimy, tym dla nas bezpieczniej. Dobry wizjer nie może zatem sprawiać kłopotów przy otwieraniu i powinien cechować się odpornością na zarysowania. Na cenę kasku wpływa również wyściółka, która ma za zadanie zapewnić użytkownikowi komfort. Wyróżnić możemy wyściółkę termoaktywną i standardową. Ta pierwsza posiada zdolności do odprowadzania wilgoci, co jest szczególnie ważne w ciepłe dni. 
 
Wybór kasku, takiego jak np. https://shoei-kaski.pl/pol_m_GT-Air-II-270596.html wbrew pozorom, nie jest najłatwiejszym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które wpłyną na nasze bezpieczeństwo i komfort. Oprócz wyżej wymienionych kwestii zadbajmy o to, aby kask posiadał także blendę przeciwsłoneczną. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia i miejsce na zamontowanie interkomu. W każdym przypadku sprawdzajmy, czy kaski posiadają certyfikaty, które mają na celu potwierdzić dobra jakość i bezpieczeństwo. Dobry kask motocyklowy to podstawa dla każdego motocyklisty, bez względu na to, czy jeździ bardzo często, czy rzadziej.