Agregaty skraplające stanowią przejaw sprawności instalacji chłodniczych oraz klimatyzacyjnych. Agregat skraplający, zwykle ekonomiczny jest oceniany jako system schładzania, jaki schładza roztwór procesowy bądź suszy powietrze w budynkach handlowych oraz produkcyjnych. W celu ochłodzenia agregat będzie używał cyklu kompresji bądź absorpcji pary. Agregat skraplający ma mnóstwo wykorzystań, od schładzania powierzchni po wykorzystania w instalacjach schładzania procesowego.

Czym jest agregat skraplający?


Agregat skraplający jest narzędziem składającym się ze sprężarki, skraplacza (wodnego bądź powietrznego), odolejacza, pojemnika czynnika chłodniczego, systemów zabezpieczeń sprężarki chłodniczej oraz armatury chłodniczej. Systemy owe oferowane są jako jednorodna struktura, jaka po podłączeniu zaworu rozprężnego (z układem sterowania) i parownika staje się całym obiegiem chłodniczym. Agregaty skraplające mają z zasady małe moce chłodnicze w obszarze do 30 kW.

Jak funkcjonuje agregat skraplający?


Jakie mają przeznaczenie agregaty skraplające?W doskonałym cyklu, skraplacz służy jako element składający się z dwóch części. Przed wystąpieniem jakiejś kondensacji, pary wysokociśnieniowe muszą wpierw zostać doprowadzone do poziomu zaspokojenia. Chiller musi przekazać odpowiednie ciepło z elementu chłodniczego, żeby zmniejszyć jego temperaturę do temperatury nasycenia. W owym czasie może zacząć się kondensacja. Gdyż ciepło w dalszym ciągu przenosi się z pary elementu chłodniczego do powietrza (bądź wody, gdy stosowany jest kondensator hydrologiczny), jakość czynnika chłodniczego (% czynnika chłodniczego w stanie pary) będzie się obniżać, aż do czasu, kiedy element chłodniczy zostanie zupełnie skondensowany.

Jakie jest wykorzystanie agregatów skraplających?


Agregaty skraplające (np. ze strony: https://www.coolstore.pl/pol_m_CHLODNICTWO_Agregaty-skraplajace-419.html) największe wykorzystanie znajdują w chłodnictwie oraz klimatyzacji przemysłowej takich miejsc jak składy, mroźnie oraz chłodnie. Ich wykorzystanie można zastosować dla schładzania, jak również ocieplania wnętrz. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej techniki w sprężarkach i systemach schładzania o zwartej oraz wytrzymałej na warunki powietrznej obudowie powstały dobre oraz skuteczne energetycznie agregaty, stosowane z elementami chłodniczymi, takimi jak R134a, R404A/R507, R407c, R22 oraz R290.

Nie jedynie schładzanie, lecz także ogrzewanie


Właściwością o jakiej niejednokrotnie zapominamy przy agregatach skraplających jest możliwość ogrzewania w trybie pompy ciepła. Agregaty skraplające zaopatrzone są w sprężarki inverterowe sterowane w obszarze 50÷100%. Działają one w trybie ogrzewania do -20°C, osiągając niezwykle wysokie współ- OWK więc HVAC po polsku Agregat skraplający nie jedynie jako jednostka chłodząca.