Rozłupywanie drewna z wykorzystaniem siekiery wymaga sporo wysiłku, zwłaszcza, gdy trzeba przygotować dużo opału. Z tego względu warto sięgnąć po łuparkę, która znacznie ułatwi takie zadanie. Jednorazowy wydatek związany z zakupem takiego urządzenia, na przestrzeni paru lat z pewnością spłaci się z nawiązką. Jaki sprzęt tego typu będzie jednak najlepszy?

Podstawowe rodzaje takich urządzeń

Łuparka do drewna

W praktyce łuparka do drewna opłaca się zarówno w niektórych przedsiębiorstwach, jak i przy użytku domowym, gdyż nie wszyscy decydują się na zakup już gotowego drewna w mniejszych kawałkach. Podstawowy podział pozwala wyróżnić trzy rodzaje takich urządzeń: elektryczne, spalinowe oraz hydrauliczne. Te pierwsze będą dobre przede wszystkim w gospodarstwach domowych, gdzie potrzeby nie są tak duże. Taka łuparka do drewna będzie zasilana napięciem, zwykle na poziomie 230 lub 400 V. Wersje spalinowe będą z kolei przeznaczone dla użytkowników o większych potrzebach, gdy pozyskuje się drewno opałowe w dużej ilości. Taki sprzęt będzie z pewnością wytrzymały, lecz jest dość głośny w działaniu i będzie wymagał regularnych przeglądów. Dużym atutem takiego wariantu jest natomiast fakt, iż pozwoli on na rozłupanie większych kawałków niż urządzenia elektryczne. Jeszcze większą mocą dysponują łuparki hydrauliczne, które pracują wolniej, ale można nimi łupać nawet bardzo duże oraz twarde fragmenty. Taki sprzęt jest zwykle bardzo wytrzymały i może służyć przez długie lata, lecz trzeba się liczyć z tym, iż jeżeli dojdzie jednak do awarii, to naprawa będzie skomplikowana oraz wiąże się z dużymi kosztami.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Przed dokonaniem wyboru trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, od których będzie zależało to czy dana łuparka do drewna sprawdzi się w konkretnych warunkach. Bardzo istotnym parametrem jest siła nacisku - znacząco wpływa ona na kwestie użytkowe, gdyż od tej wartości zależy to jak urządzenie będzie sobie radziło z twardym drewnem. Sprzęt o słabszej sile nacisku poradzi sobie z brzozą czy sosną, lecz do twardszego drewna, choćby jesionowego, potrzebna będzie już mocniejsza łuparka do drewna. W kontekście urządzeń elektrycznych warto zwrócić uwagę na poziom napięcia zasilającego (nie wszystkie będą dopasowane do danych gniazd) oraz długość kabla. Mocniejsze łuparki są zwykle cięższe, natomiast kwestie rozmiaru i wagi należy dobierać pod kątem indywidualnych możliwości - urządzenia zwykle są wyposażone w kółka, które ułatwiają transport. Oprócz tego z pewnością najlepiej jest wybierać modele pracujące jak najciszej, gdyż praca z takim sprzętem może trwać kilka godzin, więc poziom hałasu będzie znacząco wpływać na komfort użytkownika.