Drukarka atramentowa to rodzaj sprzętu, który wykorzystuje w swojej pracy atrament, czyli po prostu tusz barwnikowy lub pigmentowy. Dzieje się to poprzez wystrzeliwanie mikroskopijnych kropelek tuszu przez maleńkie dysze głowicy, która porusza się nad zadrukowywaną powierzchnią.

Historia drukarek

tusze do drukarek hpPierwsze próby druku wyżej wymienioną metodą były podjęte w 1976 roku. Ale tak naprawdę pierwsza współczesna drukarka powstała w 1988 roku. Jej producentem była cyfrowa korporacja Hewlett Packard, która do dziś produkuje sprzęt i wytwarza tusze do drukarek HP. Urządzenie pochodziło z linii Desk Jet. Od tamtego momentu minęło sporo czasu, a sama budowa drukarek przeszła spore zmiany. Powstały inne typy drukarek atramentowych, które mają nie posiadają nie tylko różne wnętrze, ale też różne zastosowanie.

Druk kolorowy

Kolorowe drukarki atramentowe pracują z wykorzystaniem kilku kolorów tuszu. Każdy kolor ma na głowicy swój rząd dysz. Aby powstał wydruk kolorowy potrzebne są trzy podstawowe kolory- odcień niebieskiego, czyli cyjan, odcień czerwonego, czyli magenta i kolor żółty. Z tych barw tworzy się pewnego rodzaju mozaika- poszczególne kropelki na papierze dają złudzenie jednolitego koloru. Paleta możliwości zwiększa się, gdy kropelki tuszu są na prawdę bardzo małe. W ten sposób można otrzymać bardzo dużą ilość odcieni, które nam będą wydawać się zwartymi kolorami. Dlatego jakość wydruku zależy przede wszystkim od wielkości kropelek i rodzaju tuszu wykorzystywanego podczas druku. Jest to szczególnie ważne w przypadku jasnych wydruków, gdzie od razu widać wszystkie przekłamania, kontrasty itp.

Rozdzielczość drukarki

Często możemy spotkać się z hasłem rozdzielczości wydruku. Rozdzielczość jest wyrażana w DPI i w języku angielskim oznacza „Dots Per Inch). Wartość ta oznacza gęstość rozmieszczenia poszczególnych kropel tuszu na określonym obszarze. Dla przykładu- 1200 x 2400 DPI daje maksymalnie 1200 pojedynczych kropelek na cal linii, po której przesuwa się głowica oraz maksymalnie 2400 punkcików w linii prostopadłej do tego ruchu. Im większa rozdzielczość, tym wydruk będzie wyraźniejszy. Jakość zależy również od zastosowanego atramentu. Tusze do drukarek HP są produkowane w dwóch odmianach- pigmentowej i rozpuszczalnikowej. Do wydruków, które mają być przede wszystkim ostre, a niekoniecznie trwałe, najlepsze są tusze rozpuszczalnikowe. Jeżeli priorytetem jest z kolei trwałość i odporność na wodę, promieniowanie słoneczne, czy tarcie, wówczas lepszy będzie tusz pigmentowy, który zawiera w sobie cząstki stałe.