Ogrzewanie wody w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku zazwyczaj jest realizowane poprzez odpowiednio kocioł gazowy albo z miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednak nie każdy ma możliwość skorzystania z powyższych dobrodziejstw i wtedy pozostaje nam używanie węgla. Nie jest to najlepsze wyjście z sytuacji, ponieważ mamy do czynienia z brudnym paliwem, jak również z popiołem którego trzeba się regularnie pozbywać. Rozwiązaniem są piece gazowe dwufunkcyjne, które rozwiązują zarówno problem centralnego ogrzewania jak również podgrzewania ciepłej wody użytkowej w łazience i kuchni. Sprawdzamy jak działają i gdzie sprawdzają się najlepiej.

Dwa w jednym

Piec dwufunkcyjny łączy w sobie zarówno podgrzewanie wody płynącej przez kaloryfery, jak również tej wypływającej z kranów. Jak to możliwe? Otóż stosuje się system dwóch wężownic, które połączone są w jeden wspólny blok grzewczy. Przez wymiennik ciepła pieca gazowego dwufunkcyjnego przepływa woda z układu centralnego ogrzewania, tłoczona za pomocą specjalnej pompy elektrycznej wbudowanej w urządzenie, albo woda prosto z wodociągu. Możliwe jest oczywiście jednoczesne korzystanie zarówno z ogrzewania C.O. jak również ciepłej wody użytkowej. Obwody te są od siebie niezależne i łączy je tylko wspólny palnik, który dostarcza ciepła do obydwu powyższych obiegów. Niewątpliwą zaletą, jaką legitymują się piece gazowe dwufunkcyjne, jest czystość i bezobsługowość. Nie musimy nosić brudnego węgla, wynosić popiołu który łatwo rozsypać, a także doglądać kotła w regularnych odstępach czasu. Dodatkowo dbamy o środowisko naturalne, ponieważ spaliny z kotła gazowego są o wiele czystsze niż te, które powstają ze spalania węgla kamiennego.

Wykorzystanie

Piece gazowe dwufunkcyjne najlepiej spełniają swoją rolę tam, gdzie nie mamy wydzielonego pomieszczenia kotłowni. Wobec tego kocioł musi być zainstalowany w przestrzeni mieszkalnej, najczęściej w łazience bądź kuchni. W starych blokach i kamienicach konieczne było wykorzystywanie pieców węglowych, co powodowało naprawdę duże utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Montaż pieca o dwóch funkcjach w łazience lub kuchni zwiększa estetykę i funkcjonalność naszego lokalu. Niewielkie urządzenie wiszące na ścianie, które posiada ciekawy design obudowy, doskonale komponuje się w mieszkaniu o każdym wystroju. Piecami gazowymi dwufunkcyjnymi możemy cieszyć się również w domach jednorodzinnych. Można montować je zarówno w wydzielonym pomieszczeniu, takim jak kotłownia lub piwnica, jak również w pomieszczeniach mieszkalnych.