Temperatura gazów i cieczy może być badana na różne sposoby. Kiedyś stosowało się przede wszystkim analogowe wskaźniki zegarowe, które obsługa musiała cały czas monitorować. Dziś zamiast nich, lub też łączni z nimi, stosuje się systemy elektroniczne, które zbierają dane ze specjalnych czujników. W jaki sposób informacja o temperaturze, ciśnieniu, bądź innych parametrach może być przekazana do komputera? Sprawdźmy to.

Typy sygnałów

czujniki termorezystancyjneAby system komputerowy wiedział, z jakimi parametrami ma do czynienia, muszą one być do niego dostarczone w zrozumiały sposób. Można przedstawić je na przykład w formie "zero-jedynkowej", czyli wartość obecna to wskazanie "1", a nieobecna to "0". Jednak w przypadku temperatury taki zakres nam nie wystarczy, choć oczywiście można byłoby przekazywać informację typu "temperatura prawidłowa" oraz "przegrzanie", za pomocą sygnałów zero i jeden. Niemniej my chcemy dokładniejszego pomiaru, tak by komputer mógł znać bardzo dokładną wartość mierzonego parametru. W tym celu stosuje się tak zwane czujniki termorezystancyjne. Jak nazwa wskazuje, mamy tutaj zależność rezystancji od temperatury. Im ta jest większa, tym opór elektryczny termistora zawartego w czujniku rośnie lub maleje, zależnie od konkretnego typu urządzenia.

Interpretacja informacji

Komputer otrzymuje więc na swoim wejściu określony opór elektryczny, który musi zinterpretować zgodnie z podanymi przez producenta oprogramowania danymi. Jednak by w ogóle możliwe było zbadanie rezystancji, na termistor podawane jest napięcie, które ten stopniowo zwiera do masy. Dzięki temu na wejściu systemu elektronicznego mamy napięcie stopniowo zmniejszające lub zwiększające się, zależnie od temperatury, którą odczytuje czujnik. Wystarczy już tylko wpisać do programu, że np. napięcie 5 wolt to 100 stopni, 4 wolt to 75 stopni, 3 wolt to 50 stopni i tak dalej. Dzięki temu program na komputerze zna bardzo dokładną wartość np. temperatury cieczy czy gazu w instalacji, choć można w ten sam sposób odczytywać również ciśnienie, prędkość przepływu substancji i rozmaite inne parametry. Czujniki termorezystancyjne wykorzystuje się praktycznie we wszystkich instalacjach, które opierają się na dużej automatyzacji. Znajdziemy je w różnych fabrykach, halach produkcyjnych i tak dalej. Dzięki zastosowaniu czujników elektronicznych oraz komputerowych systemów nadzoru, znacznie zwiększa się bezpieczeństwo pracy, szczególnie z niebezpiecznymi substancjami. Te mogą być bardzo wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę bądź ciśnienie i należy te parametry stale monitorować. Warto dowiedzieć się więcej https://www.czaki.pl/czujniki-termorezystancyjne/.