teczki skórzaneSkóra od wieków jest jednym z najtrwalszych i zarazem najlepszych produktów do wyrobu galanterii. Już starożytni ludzie konstruowali teczki skórzane a materiałem, z którego były wyrabiane była skóra krokodyla, bawołu czy świni.

Dzisiejsze teczki powstają w trochę inny sposób, ale zasada ich konstruowania jest taka sama. Uzyskaną wcześniej naturalną skórę ze zwierzęcia należy wygarbować, obrobić, zafarbować na konkretny kolor a następnie poddać obróbce, która ma na celu jej nabłyszczenie, utrwalenie i zaimpregnowanie. Co prawda wszędzie na świecie wytwarza się również teczki z tworzyw sztucznych w tym ze skaju, ale tylko teczki skórzane charakteryzują się taką trwałością i wygodą stosowania. Elegancji nie można im z pewnością odmówić. Skóra bowiem od dawien dawna jest jednym z najlepszych materiałów, gdyż nie pęka, nie ulega tak łatwo wytarciu oraz wytrzymuje duże obciążenia.

Teczki ze skóry mogą posiadać takie parametry szczególnie dzięki temu, że skóra sama w sobie musi być wytrzymała i twarda. Stanowi ona przecież swoisty płaszcz danego zwierzęcia i musi zabezpieczać je przed niekorzystnymi czynnikami środowiska. Odporność na rozciąganie i odkształcenia to zasługa włókien kolagenowych i elastynowych.