Wymiana opon dwa razy w roku powinna być praktykowana u każdego kierowcy. Wymiana opon z letnich na zimowe jest zwłaszcza ważna. Dzięki temu w znacznym stopniu zwiększymy nasze bezpieczeństwo podczas kierowania pojazdem osobowym, a samochód będzie zachowywać się stabilniej podczas jazdy.

Kiedy wymienić opony?

Z wymianą opon nie warto czekać do ostatniej chwili, aż spadnie śnieg czy złapie mróz. Opony należy wymienić wtedy gdy temperatura w ciągu dnia oscyluje w granicach 7 stopni Celsjusza. Jest to związane nie tylko z umowną temperaturą, ale także ma odzwierciedlenie bezpośrednio na drodze.

W temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza opony, a właściwie mieszanka gumowa zaczyna robić się coraz twardsza. To niezwykle ważne ponieważ w takiej sytuacji opony tracą swoją właściwości jezdne pozwalające na bezpieczną jazdę.

Należy także dodać, że praktykując regularne jazdy nocne, opony trzeba wymieniać znacznie wcześniej. Jest to spowodowane znacznie niższą temperaturą niż w ciągu dnia. Analogicznie sprawa przedstawia się w przypadku porannych wyjazdów.

Opony zimowe w przeciwieństwie do opon letnich posiadają mieszankę gumową, która jest odporna na działanie niskich temperatur. Opony zachowują się tak jak powinny- są elastyczne oraz miękkie, co w znaczny sposób przekłada się na bezpieczeństwo.

Kolejną istotną różnicą jest bieżnik, który w oponach zimowych posiada większą ilość nacięć. Rowki także są głębsze, co znajduje swoje zastosowanie w zetknięciu ze śniegiem, który jest lepiej odprowadzany.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon?

Wedle polskiego prawa, kierowca nie ma obowiązku zmiany opon. Jednakże większość Polaków jest świadoma zagrożenia wynikającego z braku wymiany opon. Podczas zmiany opon należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Ich zignorowanie może doprowadzić do zagrożenia życia.

Posiadając opony z poprzedniej zimy w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na stan bieżnika. Jego głębokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Jest to wartość przyjęta przez polskie prawo, jednakże w praktyce nie warto schodzić poniżej 4 mm.

Przechowując opony w garażu trzeba wziąć pod uwagę ich wyważenie. Nieprawidłowe wyważenie ma negatywny wpływ na zawieszenie auta, co może skutkować ściąganiem samochodu na boki.

Kolejnym, aczkolwiek równie istotnym punktem jest odpowiednie ciśnienie w oponach. Nieprawidłowe ciśnienie przekłada się praktycznie na każdy aspekt jazdy. Poczynając od hamowania, przyczepności opon, a kończąc na ilości spalanego paliwa przez auto.