W świetle towarzyszącej współczesnemu człowiekowi rewolucji technologicznej nie ma wątpliwości, że rola sektoru IT na rynku pracy jest ogromna. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach jego pozycja będzie tylko wzrastać. W związku z tym umiejętność sprawnego poruszania się w świecie komputerów i nowinek technologicznych staje się niezastąpiona. Już teraz programowanie uznaje się za jedną z czołowych kompetencji młodych ludzi. Bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości kodowanie stanie się umiejętnością niezbędną, by przetrwać w świecie zawodowym.
Dla kogo jest programowanie?
Obserwując zmiany zachodzące we współczesnym świecie, można stwierdzić, że odpowiedź jest jedna: dla każdego. Czy to oznacza, że obecnie każdy młody człowiek powinien dążyć do tego, by w przyszłości zostać programistą? Bynajmniej. Co prawda zawód programisty rozkwita (a tych, którzy się na niego zdecydują, w dużej mierze czeka świetlana kariera), ale nie każdy musi być ekspertem. Podobnie jak nie każdy, kto zna angielski, musi zostać tłumaczem - kodowanie niedługo prawdopodobnie stanie się umiejętnością, którą warto nabyć, by sprawniej funkcjonować zarówno w sferze zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Nauka programowania pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy stojące za otaczającą nas technologią. Poza tym warto pamiętać, że programowanie rozwija logiczne myślenie, poprawia koncentrację i pozwala na kreatywny rozwój!
Jak zacząć?
Przed początkującymi stoją różne możliwości - okazji, by się rozwijać, jest mnóstwo. Można zdecydować się na samodzielną naukę, ale bardziej efektywnym rozwiązaniem jest udział w odpłatnym szkoleniu lub kursie. Opcji jest wiele: kurs Java, PHP, C++. Tam można znaleźć nauczyciela, który nie tylko rozjaśni wszystkie wątpliwości, ale także odpowiednio pokieruje rozwojem kompetencji w zależności od prefencji i predyspozycji uczącego się. W ostatnim czasie można zauważyć, że wyjątkowo dużo możliwości otwiera kurs Java, który pomaga przygotować się do tworzenia nowoczesnych aplikacji i zarazem stanowi dobre wprowadzenie do programowania. Następnie można zgłębiać wiedzę na dalszych poziomach zaawansowania, poszerzając swoje umiejętnosci o znajomość kolejnych technologii i języków. Sektor IT jako pole kompetencji jest niezwykle szerokie i możesz samodzielnie wybrać, na czym chcesz się skupić. Warto też brać udział w różnych konferencjach i spotkaniach, dzięki którym poznasz inne osoby o podobnych zainteresowaniach, które na pewno podzielą się swoimi doświadczeniami!
Programowanie jest kompetencją przyszłości. Warto dać jej (i sobie!) szansę.