Materiały możemy łączyć ze sobą w sposób rozłączny oraz nierozłączny. Te drugie uchodzą za bardziej estetyczne i powinny być stosowane tam, gdzie istotną rolę odgrywa wygląd. Przy wykonywaniu połączeń materiałowych zależy nam również na tym, by były one trwałe i równocześnie niedrogie. Tę funkcję spełniają między innymi połączenia klejowe.

Jaki klej do trwałych wiązań materiałowych?

klej metakrylowy

Klej metakrylowy powstał bazując na MMA, czyli modyfikowanym metakrylanem metylu. Charakteryzuje się dużą siłą wiązania i uniwersalnością zastosowania. Utwardza się na zimno i jest odporny na proces starzenia. Na dodatek jest on łatwy w użyciu. Pracuje prawidłowo w warunkach wilgoci, w temperaturach od -40 do 120 stopni Celsjusza, kontaktem z olejem, kwasem i UV. Tworzy on wiązania, które są w stanie wytrzymać do 300 kg/cm2.

Jakie są zalety korzystania z kleju?

Dobre właściwości mechaniczne, odporność chemiczna, dynamiczna oraz termiczna to tylko niektóre z zalet klejów metakrylowych. Walorem ich stosowania jest szybki czas utwardzania i znaczna wytrzymałość na rozciąganie i wydłużanie. Połączenie zachowują przez długi okres właściwości mechaniczne oraz adhezyjne. Rozkład naprężeń jest równomierny, obciążenia są przenoszone przez całą powierzchnię. Dają one możliwość prostego i różnorakiego formowania. Na dodatek uniemożliwia on powodowanie korozji kontaktowej za sprawą dobrej izolacji. Wykonanie połączeń nie wymaga specjalnego przygotowania powierzchni, które mają być klejone lub wymaga nieznacznej ingerencji w te powierzchnie. Nie istnieje konieczność szlifowania ani oblaminowania. Emisja związków lotnych jest niewielka i niezagrażająca zdrowiu. Charakteryzują się one również szerokim zastosowaniem.

Gdzie można stosować kleje?

Cieszą się one zastosowaniem w przemyśle stoczniowym, transportowym, motoryzacyjnym, w inżynierii i architekturze. Wykorzystuje się je do tworzenia połączeń elementów chemoodpornych, metalowych, plastikowych i kompozytowych. Są stosowane np. do produkcji łodzi, jachtów, śmigieł w elektrowniach wiatrowych, wklejania elementów poliwęglanowych oraz montażu dachów. Coraz częściej pełnią swoje zastosowanie u garażowych majsterkowiczów. Klej metakrylowy cechuje się wieloma walorami, które pozwalają im konkurować z innymi klejami. Są stosowane bardzo często w branży przemysłowej, za sprawą trwałych połączeń. Ze względu na świetną jakość łączenia, bezpieczeństwo i prostotę użycia mogą znaleźć one swoje zastosowanie nie tylko w produkcji, ale i u majsterkowiczów amatorów oraz fachowców.