Wielu małych przedsiębiorców korzysta dziś z księgowości internetowej. Na rynku znaleźć można wiele systemów oferujących różne funkcjonalności, cieszących się większą lub nieco mniejszą popularnością. Są to zarówno systemy płatne, do których możemy wykupić licencje i w ten sposób mieć je na własność lub płacić miesięczny abonament i korzystać z oprogramowania dostępnego w chmurze, jak również systemy darmowe. Te ostatnie zazwyczaj dostępne są w nieco okrojonej wersji. Część funkcjonalności takich systemów dostępna jest dopiero po ich wykupieniu lub skorzystaniu z opcji abonamentowej. Nie mniej jednak, nawet darmowa e księgowość pozwoli zautomatyzować wiele procesów związanych z typowymi rozliczeniami firmy.

Podstawowe funkcjonalności oferowane przez e księgowość to m.in. możliwość wystawiania faktur, możliwość rejestrowania wszystkich kosztów i przychodów, a następnie ich automatycznego ewidencjonowania w Księdze Przychodów i Rozchodów, możliwość zautomatyzowania procesu Ewidencji Zakupów i Sprzedaży VAT, możliwość wykonywania obliczeń zobowiązań podatkowych, przede wszystkim w zakresie podatku dochodowego i podatku VAT, a także obliczania miesięcznych składek na ZUS, możliwość zautomatyzowania procesu przygotowania deklaracji podatkowych tj. deklaracja VAT-7, PIT-11, ZUS DRA i wielu innych. Wiele systemów księgowości internetowej wyposażonych jest również w funkcje ewidencji i amortyzacji środków trwałych i pojazdów.

Oczywiście wybierając bardziej zaawansowane oprogramowanie do prowadzenia rozliczeń księgowych w firmie, automatycznie zyskujemy dostęp do innych, bardziej specjalistycznych funkcji. Taką dodatkową funkcjonalnością może być chociażby moduł CRM, który wpływa na poprawę jakości obsługi klienta czy moduł do zarządzania magazynem, który w zdecydowany sposób usprawnia prowadzenie każdej działalności handlowej. E Księgowość stale się rozwija, stąd w ofercie wielu firm tworzących tego typu oprogramowanie, pojawiają się nowe, bardziej rozbudowane funkcjonalności. Niekiedy po prostu opłaca się z nich korzystać, nawet jeśli są to funkcje płatne.