Każdy kto korzysta z urządzeń mobilnych, musi zdawać sobie sprawę z konieczności okresowej wymiany baterii na nową. Niestety nawet najlepsze baterie do laptopów Asus z czasem ulegają zużyciu, spada ich pojemność i czas pracy na komputerze, na jednym ładowaniu baterii, ulega wyraźnemu skróceniu, nierzadko zaledwie do kilku-kilkunastu minut czasu. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na wydłużenie żywotności baterii w laptopach. Są to m.in. takie sposoby jak: zapobieganie zbytniemu przegrzewaniu się komputera, ograniczenie sytuacji, w której bateria przez dłuższy okres czasu pozostaje całkowicie rozładowania, wyjmowanie baterii z laptopa, gdy pracujemy w domu, korzystanie z systemowych opcji oszczędzania energii, odłączanie od komputera dodatkowego osprzętu.

Warto pamiętać, że wysokie temperatury nie sprzyjają trwałości baterii w laptopach Asus oraz we wszystkich innych komputerach przenośnych, które współcześnie możemy znaleźć w sprzedaży. Wysokie temperatury związane są zwykle z brakiem odpowiedniej wentylacji, co nie tylko wpływa na zwiększenie zużycia energii, ale co także przyczynia się do szybszego zużycia sprzętu, automatycznie przekładając się na skrócenie czasu żywotności baterii. Po drugie, baterie do laptopów Asus nie powinny przez dłuższy czas pozostawać w stanie pełnego rozładowania. Rozładowaną baterię powinniśmy jak najszybciej naładować do pełna i w tym stanie przechowywać ja do kolejnego użycia. Jeśli bateria na stałe podłączona jest do laptopa, wtedy ładujemy ją tylko momencie jej rozładowania. Stałe podłączenie laptopa z baterią do zewnętrznego źródła prądu, szybko przełoży się na spadek pojemności baterii. Dlatego po trzecie, jeśli z laptopa korzystamy głównie w domu, warto wyjąć z niego baterię. Dzięki temu bateria nie będzie narażona na ciągłe ładowanie, co szybko doprowadziłoby do jej zużycia.

Poza wspomnianymi sposobami istnieją także triki związane z ograniczeniem zużycia energii przez komputer. Jeśli chcemy, by baterie do laptopów Asus działalny przez możliwie długi okres czasu, korzystajmy z systemowych opcji oszczędzania energii. Czasami wystarczy nieznaczne obniżenie szybkości działania procesora lub zredukowanie jasności matrycy w laptopie, by ilość zużywanej przez komputer energii uległa znacznemu obniżeniu. Poza tym warto zrezygnować z podłączania do laptopa dodatkowych urządzeń tj. głośniki, klawiatury zewnętrzne, napędy CD/DVD, dyski zewnętrzne czy myszki komputerowe. Taki sprzęt być może nie zużywa dużych ilości energii, ale zawsze w dodatkowy sposób obciąża baterię, co przekłada się na jej krótszą żywotność.