Serce jest jedynym mięśniem, który nigdy nie odpoczywa, a zatem szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na jego stan oraz regularna kontrola. Choroby serca są zazwyczaj wypadkową wielu różnych przyczyn, na które mamy większy lub mniejszy wpływ.

Sposoby zapobiegania chorobom serca często sprowadzają się do profilaktyki oraz konieczności prowadzenia higienicznego trybu życia. Ważna jest aktywność fizyczna, sposób życia, kontrola współistniejących chorób mogących osłabić pracę całego organizmu, jak i odstawienie papierosów.

Warto także pamiętać, że stan naszego serca zależy od czynników genetycznych. W związku z tym wpływy genetyczne mogą nie tylko zwiększyć ryzyko zachorowania, ale też wpłynąć na inne czynniki, od których zależy praca serca, takie jak: nadciśnienie, otyłość czy cukrzyca.

Jedną z często występujących chorób serca jest zawał serca, objawiający się stosunkowo długo trwającymi, silnymi bólami w klatce piersiowej. Mogą mu także towarzyszyć objawy takie jak: pocenie się, nudności i lęk.