Czy wiesz jak klocki hamulcowe mogą wpływać nie tylko na twoje bezpieczeństwo ale i radość z jazdy? Dobrze dobrane klocki hamulcowe stanowią istotną część auta od której uzależnione jest bezpieczeństwo. Sprawdź jak dobrać klocki hamulcowe już dziś!

Klocki hamulcowe a bezpieczeństwo

Nie od dzisiaj wiadomo że klocki hamulcowe przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drodze i minimalizowania kolizji jednak jak dobrze dobrać odpowiednie klocki? Warto zaznaczyć że dobór całego układu hamulcowego uzależniony jest od takich czynników jak moc pojazdu, jego masa, a także szerokość opon. 

Osoby kupujące klocki hamulcowe do seryjnych aut nie powinny mieć problemu z wybraniem zadowalającego ich produktu który będzie spełniał wszystkie wymogi co do jakości. Problem w wyborze klocków hamulcowych pojawia się w momencie modyfikacji naszego samochodu. Większy silnik, klatka bezpieczeństwa, wyższa moc wszystkie te czynniki przekładają się na konieczność modyfikacji lub wymiany układu hamulcowego. Czy układ hamulcowy może być za mocny? Technicznie nie musi tak być, ponieważ wszystkie obecnie produkowane auta posiadają system ABS który chroni przed zbyt mocnym hamowaniem. Wybranie układu hamulcowego i klocków hamulcowych stanowi nie lada koszt, który najlepiej ograniczyć poprzez zakup układu, który jest efektywny i dobrze dopasowany do auta. 

Jak dobrać?

Klocki hamulcowe dobiera się na podstawie samego układu hamulcowego uwzględniając dedykowane wersje ale także kierując się logiką. Klocki hamulcowe mogą występować w twardszych i miększych odmianach w zależności od naszego stylu jazdy i układu. Miękkie klocki hamulcowe zawierają w swoim składzie większą ilość grafitu, który przekłada się na szybszą ścieralność i większe pylenie. Miękki materiał skutkuje szybszą utratą masy klocków ale jednocześnie mniejszym zużyciem tarcz. Jeżeli nie prowadzimy auta w sposób brawurowy to wybranie miękkich odpowiedników na pewno poskutkuje dłuższa żywotnością układu hamulcowego z częstszą koniecznością wymiany samych klocków.  

Do auta na co dzień i wersje sportowe 

Przy wyborze klocków nie należy bezmyślnie wybierać wersji sportowych, chyba że mają służyć właśnie w takim pojeździe. Klocki spełniają swoja funkcje najlepiej odpowiednio dopasowane. Jeżeli chcemy wybrać klocki do auta sportowego możemy pokusić się o wersje twardsze jednak odpowiednie do naszych tarcz. Aby nie popełnić błędu, najlepiej wybrać klocki dedykowane pod układ hamulcowy lub zgłosić się na wymianę do specjalisty, który odpowiednio dobierze klocki do danego układu.